Tillbaka till katalog

Bellmaniana 3 volymer och häften

Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften
Bellmaniana 3 volymer och häften

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BELLMANIANA (3). Vid sidenkramhandlaren herr Adollf Bellmans graf d. 6 augusti 1834. Stockholm, P. A. Norstedt & söner, 1834.
4:o. (4) s. Varit vikt, liten lagning i marginalen.
Adolf Bellman var son till Carl Michael Bellman.
+
(VALERIUS, J. D.- BESKOW, B. VON). Sånger vid aftäckningen af Bellmans byst på Djurgården den 26 julii 1829. Stockholm (J. Hörberg) 1829.
4:o. 9 s. Fuktrand, småfläckar.
Båda i senare marmorerade pappband, titeletikett på främre pärm, något nötta.

+ (BERGER, J. W.). Till Directionen för uppresandet af Bellmans monument. Utan ort och år. (Stockholm, tryckt hos J. Hörberg, 1829.). (4) s. Blått pappersomslag.

3 st.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

891339

Datum:

2021-04-04