Tillbaka till katalog

Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.

Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.
Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.
Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.
Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.
Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.
Bellmans översättning av Du Four bl.a. 1757 3 vol.

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BELLMANS ÖVERSÄTTNING (3). (DU FOUR, PH. S.). Underwisning, lämnad af en fader åt sin son, som företager sig en lång resa: eller et lätt sätt at anföra en ung person till allehanda dygder, ifrån fransyskan öfwersat af C.M.B. Stockholm (Wildiska tr.) 1757.
8:o. (20), (1)-114 s. Saknar sista bladet (s. 115-16) som är ersatt med faksmil. Skuren. Namnteckning på titelbladet, överstruken namnteckning, delvis fuktfläckad, mer i början. Tagen ur band. Löst liggande i blå marmorerad kassett.
Första upplagan. Ej komplett.

Översättningen slutförd samma år som Bellman debuterade. Den långa dedikationen är ställd till konsul Bellman i Cadiz (Bellmans farbror), avsnittet sid. 77- slutet "Christendoms och förnufts reglor", torde vara original av Bellman.

(DU FOUR, PH. S.). Underwisning, lemnad af en fader åt sin son, som företager sig en lång resa: eller et lätt sätt at anföra en ung person till allehanda dygder, ifrån fransyskan öfwersatt af C.M.B. 3:e upplagan. Stockholm, A. H. Nordström, 1810.
8:o. Samtida grönt pappband, nött. Fläckad text. Namnteckning på främre pärmens insida.

M.fl. Ytterligare ett exemplar av Du Four (1757).

3 vol.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text. Första upplagan saknar sista bladet.

Auktionsnummer:

891340

Datum:

2021-04-04