Nils Asplund skolplanscher

Nils Asplund skolplanscher
Nils Asplund skolplanscher
Nils Asplund skolplanscher
Nils Asplund skolplanscher
Nils Asplund skolplanscher
Nils Asplund skolplanscher

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 500 SEK

NILS ASPLUND (1874-1958): skolplanscher, 6 st, 1900-talets mitt, motiv ur Gamla testamentet: "Moses i vassen", "Abrahamns flyttning", "Jakobs dröm", "Jakobs upphöjelse, "Josef ger sig tillkänna", "Vid Sinai berg", litografiska tryck, delvis märkta Nordstedts & söners förlag, Stockholm, bredd ca 90-75 cm

Bruks- och åldersrelaterat slitage, hanteringsveck

891341

2021-03-21