Tillbaka till katalog

Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790

Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790
Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790
Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790
Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790
Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790
Bellman Musiken till Fredmans epistlar 1790

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

Beskrivning

BELLMAN. Musiken till Fredmans epistlar. Stockholm, Kongl. Privilegierade Not Tryckeriet, utan år (1790).

8:o. Graverat titelblad, graverad musik s. 3-34, 36-104 s. Titelbladet med fläckar, mindre lagning i nedre marginal, noter med några småfläckar. Samtida hfrbd, delvis nött, något skeva pärmar, handskriven titeletikett på främre pärm, stänkta snitt.
Originalupplaga.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

891381

Datum:

2021-04-04