Tillbaka till katalog

Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol

Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol
Bellman Valda skrifter 1835-36 12 vol

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BELLMAN (12). BELLMAN, CARL MICHAEL. Valda skrifter af Carl Michael Bellman. I-VI. Stockholm, Henr. Gust. Nordström, 1835-1836.
12:o. (4), 250, (4), 252, 288, 167, 408, XXIV, 388 s. Mönsterpressade blå samtida klotband med guldornerade ryggar och gula snitt, blekta ryggar, något nötta, några fläckar. Text delvis något fläckad. Inköpt på Thulins antikvariat.

Musik till valda skrifter. Häfte I-III. Stockholm, tryckt hos Henrik Gustaf Nordström, förlagd hos J. L. Brudin, 1836-1837.
Tväroktav. 120, 80, 79 s. Oskuren. Medbundna gröna tryckta omslag (uppfodrade och lagade, något fläckade). Modernt grönt marmorerat pappband (Beck & son). Titel till häfte 1 uppfodrad och lagad, häfte 1 med lagad reva i nedre marginal, delvis fläckad.

+ Musik till valda skrifter. Häfte I-III. Stockholm, Nordströmska boktryckeriet, 1837.
Tväroktav. 120, 80, 79 s. Skuren. Klotband (sent 1800-tal) med titel i guld, nött.

SAMT:
BELLMAN, CARL MICHAEL. Valda skrifter af Carl Michael Bellman. I-VI. Stockholm, Henr. Gust. Nordström, 1835-1836.
Oskurna i häften med tryckta originalomslag (vita och blå). I två senare kassetter med svart titeletikett på ryggen (1 med felaktigt årta).
Nötta och delvis skadade omslag. Något fläckade.

12 vol. inalles.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

891615

Datum:

2021-04-04