Stekfat 1700-tal
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, "Död fågel under parasoll", fajans, konturerat brätte, Sverige, 1759, Jean Eric Rehn (1717-1793), Rörstrand, målad dekor i "bianco sopra bianco" och blått, märkt "Stockholm 16/6, -59",
Säljes till förmån för Cancerfonden
Lagningar
891860
2021-03-18