Stekfat 1700-tal

Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal
Stekfat 1700-tal

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STEKFAT, "Död fågel under parasoll", fajans, konturerat brätte, Sverige, 1759, Jean Eric Rehn (1717-1793), Rörstrand, målad dekor i "bianco sopra bianco" och blått, märkt "Stockholm 16/6, -59",

Säljes till förmån för Cancerfonden

Lagningar

891860

2021-03-18