Miniatyrmålning, Forsby herrgård

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MINIATYRMÅLNING, 1700-tal, föreställande hovrättsrådet Rudman Bergenstråhle (1724-1813), gouache på pergament, 2,9 x 2,4 cm

PROVENIENS: Enligt nedteckning given som gåva 1875 från Ulrika Talena Boij, dotter till Ulrika Albertina Bergenstråhle gift med Adolf Fredrik Boij, till kapten Knut Bergenstråhle gift med Agnes Ottiliana Lybecker
deras son överste Wilhelm Bergenstråhle gift med Ebba af Petersens
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län

Omonterad

891870

2021-04-18