Bergius Allahanda 1757-58
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
(BERGIUS, BENGT.). Allahanda. I-III (allt som utkom). Stockholm (Wildiska tryckeriet) 1757-58.
Liten 8:o. (3), 4-168, (3), 4-168, (2), 4-168 s.
Brunt samtida hfrbd, något nött, rygg m. fem upphöjda bind, liten skada i övre kant. Något småfläckad.
Efter att Stockholms konsistorium hade förbjudit Bergius "Små saker till nöje och tidsfördrif", fortsatte han arbetet med nytt namn, men med samma typ av innehåll. I föreliggande arbete ingår även bidrag av Olof von Dalin.
Inköpt på Libris 12/11 1977 (nr 240). Från Bengt Bernströms bibliotek.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Se text
Auktionsnummer:
891950
Datum:
2021-04-04