Brita Molin

Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin
Brita Molin

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRITA MOLIN (1919-2008): "Unknown Continent", signerad och daterad Molin imp -68, numrerad 5/10, färgetsning i relief, bildyta 32 x 69 cm

Hon studerade konst vid Grünewalds och Skölds målarskolor 1946-1948 och för Lennart Rodhe och Pierre Olofsson vid Académie Libre 1949-1952 samt som specialelev vid Högre konstindustriella skolan 1954-1956 där hon studerade mosaik och litografi. Därefter följde flera studieresor till Frankrike. Hon fortsatte sina studier vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1963-1964 samt för Stanley William Hayter på Atelier 17 i Paris 1964-1965.
Separat ställde hon ut på Lilla Paviljongen 1953, Falköping 1954, Skellefteå, samt på Grafiska sällskapets galleri 1965, 1973 och 1995, Alonzo Gallery i New York 1969 och 1974, Konstnärshuset 1987, Vikingsbergs konstmuseum 1991 och Skaraborgs länsmuseum 1994.
Tillsammans med Lambert Werner ställde hon ut på Färg och form1960. Hon medverkade i Nationalmuseums utställning Unga tecknare 1950-1954 samt i flera samlingsutställningar i Borås och Göteborgs konsthallar och Stockholmssalongerna på Liljevalchs konsthall. Hon var representerad i Sveriges allmänna konstförenings utställning Svart på vitt som visades på Konstakademin 1955. Hon har dessutom medverkat vid utställningar i New York, Seattle, Paris, Fredrikstad och Tokyo. Hon var under slutet av 1980-talet huvudlärare i grafik på Konsthögskolan Valand.
Brita Molin är främst känd som grafiker med färgetsning som huvuduttryck. I hennes personligt expressionistiska bildspråk har också musiken en viktig roll. Hon jämförde sitt bildskapande med musik. Hennes tidiga konst var en form av realistiskt återgivna motiv men hon övergick tidigt till arbeta med abstrakta kompositioner mot en all större spontanitet, med en mycket personlig kolorit.
Spontanistisk konst är ofta helt nonfigurativ och så kan man ibland uppfatta Molins konstverk. Förutom grafik arbetade hon i olja, pastell, mosaik och stucco lustro.

Något gulnad

892015

2021-04-18