Tillbaka till katalog

Bellman Hwad behagas 3 st.

Bellman Hwad behagas 3 st.
Bellman Hwad behagas 3 st.
Bellman Hwad behagas 3 st.
Bellman Hwad behagas 3 st.

Klubbat för:

4 200 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

BELLMANS SKÄMTTIDNING. (BELLMAN, CARL MICHAEL). Hwad behagas?. N:o 1,-6 (7-8 saknas). Stockholm (A. J. Nordström) 1781.

Liten 4:o. (1)-8, (9)-10, 13-16, 19-48 s. Sidorna 11-12 samt 17-18 saknas. Nr 1 (165x140 mm.) nedskuren utan förlust, någon reva i marginal, vikt, nr 2-6 (200x170 mm.) tagen ur band, några veck, delvis nära skuren. Texten något brunfläckad.
2 lösa häften i modernt stänkmarmorerat pappband, titel i guld på svart skinnetikett på ryggen.

Lundstedt I:240. Sällsynt första upplaga av Bellmans skämttidning, även med bidrag av Kexel och Lidner. Endast åtta nummer utkom.

Ur Stockholms Posten 28 februari 1781:
"Twänne Författare, som tilförene hwar på sit sätt haft den lyckan at bidraga til Allmänhetens nöje, ärna äfven nu på nytt upwagta med sina arbeten, under titul af Hwad Behagas? äro de sinnade at utgifwa sina Ark twänne gånger i weckan och sker början dermed om Fredag. Prenumeration hwarken begäres eller emottages på denna deras Weckoskrift, utan köps hwarje Nummer särskildt i Holmbergs boklåda".

Samt:
BELLMAN, CARL MICHAEL. Hwad behagas?. 2. uppl. Stockholm (H. G. Nordström) 1833.
Oskuren i samtida omslag. Något fläckad.

3 st.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Ej komplett. Saknar 4 sidor samt nr 7-8.
Se text

Auktionsnummer:

892114

Date:

2021-04-04