Tillbaka till katalog

Per Brahe d.y.:s tänkebok 1806

Per Brahe d.y.:s tänkebok 1806
Per Brahe d.y.:s tänkebok 1806
Per Brahe d.y.:s tänkebok 1806
Per Brahe d.y.:s tänkebok 1806

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

PER BRAHE. KRUTMEJER, D. (utgivare). Svea Rikes Drotset Grefve Per Brahes Tänkebok efter dess i Skoklosters Bibliotek förvarade originala handskrift, genom ... grefve M. Brahes föranstaltande. Stockholm, Carl Delen, 1806.
8:o. (2), 101 s. Samtida grönt pappband, något nött, liten fläck, blekt rygg med röd titeletikett. Bortklippt namnteckning på försättsbladet. Med Isak Fehrs resp Karin och Herbert Jacobssons exlibris, samt den förres namnteckning.

Setterwall 4603. Första och enda utgåvan av Per Brahe den yngres (1602-1680) tänkebok, eller memoarer. Originalmanuskriptet förvaras fortfarande i Skoklosters bibliotek.
Inköpt på Centralantikvariatet 2006.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Kuntoraportti

Se text

Auktionsnummer:

892129

Päivämäärä:

2021-04-04