Stolar 1 par 1700-tal
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR, 1 par, Stockholmsarbete i rokoko, 1700-tal, skuren dekor, bemålade, sitthöjd 44 cm
LITERATUR:
Snarlik modell, Kina slott" i bokverket De Kungliga Slotten, Byggförlaget Kultur, sid 33, 201, 210, 214, 260
"Kina slott på Drottningholm", Allhems förlag, sid. 126 och 287
Försträkta, slitage
892161
2021-03-20