Tillbaka till katalog

Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.

Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.
Samling vitterhet bl.a. von Braun 11 st.

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

SAMLING VITTERHET (8). VON BRAUN, WILHELM. Carolina. Poetisk kalender (1844), Bror. Poetisk kalender (1846), Den namnlöse. Poetisk kalender (1849), Herr Börje. Poetisk kalender (1851). Samtliga fyra i samtida hfrbd, blå marmorerade pärmpapper, guldornerade ryggar, marmorerade snitt.

(BERNDTSON, FREDRIK) (1820-1881). Mathilda. En dikt. Fahlun, P. A. Huldbergs boktryckeri, 1840.
8:o. Samtida klotband. Exlibris. Inklistrad katalogtext.

(BJÖRCK, THEODOR). Skattgräfvarne : komedi i 2 akter / svenskt original, af ......ck. Norrköping 1845.
Liten 8:o. Tryckt omslag, nött rygg.

(VON BESKOW, BERNHARD). Pappers-kråkorna : ett tidnings-äfventyr i julii 1840 : fem minuters skämt / af Quintinus Carbasius, jubel-student. Strängnäs, 1840.
Liten 8:o. Tryckt omslag, liten reva, fläckar.

(VON BESKOW, BERNHARD). Ryno eller den vandrande riddaren: Skådespel med sång i tre akter. Första gången uppförd på Kongl. Stora Theatern den 16 maji 1834. Orden af Bernh. von Beskow. Musiken af E. Brendler och en Musik-Älskare. Stockholm 1834.
8:o. Gråpappersomslag. Fläckad.
Musiken av Eduard Brendler och prins Oscar.

M.fl. 11 vol.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Varierande skick, något nötta band, delvis fläckade.

Auktionsnummer:

892215

Datum:

2021-04-04