Blanches debut 1838, 5 häften
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLANCHES DEBUT M.M. (5). (BLANCHE, AUGUST). Publiken och tidningarne, eller den rysliga tuppfäktningen. Stort spektakel i två öppningar, med chörer, baletter, fäktningar, evolutioner, saltomortalsprång och sidosparkar. Stockholm, D. M. Lublin & co, 1838.
8:o. 64 s. Tryckt originalomslag, något nött, några fläckar, namnteckning.
Första upplagan av debutboken. Sällsynt.
+
(BLANCHE). Rabulisterne. Galla-spektakel i två akter med chörer, balletter, chocker och ett briljant fyrverkeri till slutet. Stockholm, A. G. Hellsten, 1838.
8:o. 54 s. Tryckt originalomslag. 1 plansch (frontispis). Oskuren. Nött omslag med lagningar. Något fläckad.
Första upplagan.
+
(BLANCHE). Rabulisterne. Galla-spektakel i två akter med chörer, balletter, chocker och ett briljant fyrverkeri till slutet. Andra upplagan. Stockholm, A. G. Hellsten, 1838.
+
BLANCHE. 1844-1845. Sceniskt trolleri i en akt med körer och kupletter. Stockholm, Rylander, Hörbergska tryckeriet, 1845.
Liten 8:o. 20 s. Tryckt originalomslag. Fläckat omslag, text småfläckad.
Första upplagan.
BLANCHE. Profbladet eller Frihetens lön. Nyårsspektakel i en akt med chörer och kupletter. Stockholm 1850.
Ryggremsa, nött, något fläckad.
Klemming 336. Första upplagan.
August Blanche (1811-1868), författare, journalist och politiker. Hör till Sveriges mest lästa författare och var under 1800-talet den flitigast spelade av alla svenska dramatiker. Hans verk har kommit ut i ett otal upplagor. (NE).
Se text
892241
2021-04-04