Tillbaka till katalog

Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol

Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol
Bernhard von Beskow i original och fina band 6 vol

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

BESKOW, BERNHARD VON (6). Witterhets-försök. Del I-II. Stockholm, Elméns & Granbergs tryckeri, 1818-1819.
8:o. 2 graverade titelblad (sista något fläckat). Samtida hfrbd med guldornerad rygg, blekt gula snitt. Ca 10 sidor fläckade, i övrigt något småfläckad, 1 sida med reva i marginal. Namnteckning på försättsbladet.
Första upplagan som utkom anonymt.

S:E, Witterhets-försök. 2 uppl. Del I (allt som utkom). Stockholm, J. Hörberg, 1829.
8:o. Samtida hfrbd med rikt guldornerad rygg, blått stänksnitt. Något småfläckad. Bokhandelsetikett A. Wiborg, Stockholm.

S:E. Erik den fjortonde. En dramatisk dikt. I-II. Stockholm, J. Hörberg, 1827.
8:o. Saknar rättelseblad. Samtida hfrbd, rikt guldornerade ryggar, något nötta och blekta ryggar. Bortklippt namnteckning på försättsbladet. Anteckningar, namnteckningar, några småfläckar.
Förstaupplagan. Klemming 286.

S:E. Wandrings-minnen. I-II. (J. Hörberg) 1833-34.
8:o. 2 litograferade titelblad med vinjett, 7 planscher i faksimil.
Samtida svarta halvklotband, nötta och blekta ryggar. Borttaget exlibris. Något småfläckad text.
Första upplagan.

Av en tredje del trycktes 160 s., men den utgavs aldrig.
Resa genom Danmark och Tyskland till Italien. Italien upptar hela andra delen. Beskow träffar Goethe, Rossini, Beethoven och von Helsing, diskuterar konst, dialekter m.m. Se Kleberg: Svenskar i Italien, 690 (för första upplagan).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

892250

Datum:

2021-04-04