Stolar Sven Markelius

Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius
Stolar Sven Markelius

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

SVEN MARKELIUS, stolar, 6 st, "Orkesterstolen", för Bodafors, 1900-talets andra hälft, stapelbara, sitthöjd ca 45 cm

Modellen formgiven 1932 för Helsingborgs konserthus. Svenska möbelfabrikerna, Bodafors. Funktionalism. Lackerad stomme av massiv björk. Sitts och ryggbricka i plywood. Enligt Dan Gordon, 2014, i boken "Svenska stolar och deras formgivare", sid 86, är detta den första stapelbara stolen som gjordes i Sverige.

Omfattande bruksslitage, repor

892277

2021-03-25