Håkan Berg, kompositioner (11)

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HÅKAN BERG (född 1958): Kompositioner, 11 st, varav vissa signerade och daterade på baksidan Hå. Berg 2002, blandteknik på papper uppfästa på tjock träpannå, 30x34x2,5 cm (11)

PROVENIENS
Galerie Birthe Laursen, Rue Vieille du Temple 56-58, Paris
Bruun Rasmussen, auktion 685544-235, Köpenhamn, 2 juni 2015, katalognr 179

"Bild är språk. Dess minsta beståndsdelar kan tas isär och sättas samman. En färg, en form, en textur ställs intill en annan - och något aldrig tidigare uttalat blir sagt. Jag vet inte alltid vad jag vill säga förrän jag formulerar det. Jag har ingen agenda. Jag försöker stå ut med att inte veta hur det skall gå. Allt vi tänker, känner, alla våra sinnesförnimmelser, varje idé, alla ting förhåller sig till och interagerar med andra.

Varje yta står i relation till andra ytor, varje rum talar med andra rum. Det vi är, är otänkbart utan dessa rörelser." - Håkan Berg

892334

2021-04-18