Samling vitterhet Blom m.fl. 6 vol.
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Beskrivning
SAMLING VITTERHET (6). BLOM, ISAK REINHOLD. Samlade skrifter. Stockholm, Fr. B. Nestius, 1827.
Samtida ljusbrunt hfrbd, något nött, rikt guldornerad rygg, gula snitt, i nedre kant monogrammet L S. Exlibris Kungl. Vetenskapsakademiens bibliotek. Titelbladet med stämpel "Lilla Sällskapet".
(SUCKOW, K. A. - BERGSTRÖM, G. W. (övers.). Kärlekshistorierna. Novell af Posgaru. Stockholm 1833.
8:o. Samtida hfrbd, något nött. Något fläckad text, någon reva i marginal.
VON BAHR, J. F.. Dikter. 1:sta häftet (allt som utkom). Stockholm, 1831.
Bunden med:
CARLSSON,CARL ADOLPH. Digter.(1836).
Bunden med:
LITHANDER, J. G. Skaldeförsök i blandade ämnen (1833).
Bunden med:
FRYXELL, OLOF. Dikter (1829). Debuten.
8:o. Samtida hfrbd, något nött, guldornerad rygg, stänkta snitt. Några anteckningar, bl.a. av Ifvarsson, namnteckning Stenman.
Samt:
De Besche, Alice, genremålning af författaren till Anders och hans spirtus (Norrköping 1845), Älf, Strödda skalde-stycken, wid särskilte tillfällen... Efter dess död samlade och utgifne (Lund 1795), Svensson (utg.), Polymnia eller Skaldestycken af särskilte författare. Del 1. (allt som utkom). Utgifne af Sven Björck Svensson. (Stockholm 1807. Innehåller dittills ännu otryckta dikter av Franzén, Kullberg, Valerius, Wallin m.fl. samt ett antal av utgivaren själv.).
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Konditionsrapport
Några texter fläckade, några smärre revor.
Se text
Auktionsnummer:
892355
Datum:
2021-04-04