Teckning i tuschlavering omkring 1800

Klubbat för:

2 800 SEK

1 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1800), "Souvenir de la promenade pittoresque au Montmorenci, Thermidor XI", tuschteckning och akvarell, 25 x 40 cm

Den franska revolutionskalendern eller republikanska kalendern, tillämpades 1 november 1793 och gällde officiellt fram till 1 januari 1806. Den skilde sig åt från den gregorianska både vad gäller månadernas namn och längd, veckornas antal dagar och namn, och dygnets antal timmar.
Thermidor XI är namnet på den ena sommarmånaden, uppkallad efter grekiskans thermos som betyder varm och startade den 19 eller 20 juli.

Montmorency är idag en stad strax norr om Paris.
Huset Montmorency är en gammal fransk-nederländsk adelsätt, känd sedan 900-talet med stamgods nära staden och deras slott förstördes under franska revolutionen.
Eremitaget i Montmorency är känt som uppehållsort för Rousseau, som skrev Émile och La nouvelle Héloïse här.

Oramad, veck, fuktfläckar

892419

2021-04-18