Tillbaka till katalog

Berch 2 vol 1788

Berch 2 vol 1788
Berch 2 vol 1788
Berch 2 vol 1788
Berch 2 vol 1788

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BERCHS REGENTBIOGRAFIER (2). BERCH, CARL REINHOLD. Kort utkast till konung Gustaf Adolphs och dess gemåls lefvernes-beskrifning i anledning af de öfver dem slagna skåde-penningar.
Stockholm, Johan A. Carlbohm, 1788.
8:o. (4), 208 s. Sidan 189 med ny titelsida: "Kort utkast til drottning Mariae Eleonorae historia, i anledning af de öfver henne slagne skåde-penningar".
Samtida hfrbd, något nött, guldornerad rygg.

Setterwall 1494.

(BERCH, CARL REINHOLD). Kort utkast til konung Friedrichs och dess gemåls lefvernes-beskrifning, i anledning af de öfver dem slagne skåde-penningar. Stockholm, Johan A. Carlbohm, 1788.
8:o. (4), 208 s. Sidan 33 med ny titelsida: "Kort utkast til konung Friedrichs lefvernes-beskrivning...".
Samtida rosa pappband, något nött, blekt rygg, vissa skador.

2 vol.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

892472

Datum:

2021-04-04