Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen

 Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen
 Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen
 Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen
 Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen
 Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen
 Fåtölj Ägget av Arne Jacobsen

Klubbat för:

1 500 EUR

Utropspris

500 EUR

ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget/ The Egg Chair", Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1960-tal, brunt läderklädsel, och roterande centralfot, höjd 106 cm, bredd 87 cm, brunt läder överdrag med dragkedja

Åldersrelaterat slitage, överdraget patinerat och slitet. Under överdraget, hårt slitage och hål. Överdraget är svårt att ta bort, sprickor i aluminiumfoten

892480

2021-03-21