Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VÄRJA, 1800-tal, knapp och parerstång i förgylld brons, balja i skinn med detaljer i mässing, värjans längd ca 83 cm

Har sannolikt tillhört ryttmästare Pehr Henric Scheffer (1813-1863) sedan i arv inom familjen Scheffer

Baljan med omfattande lagningar, bruks och åldersrelaterat slitage

892557

2021-03-24