Tillbaka till katalog

Ikea stolar

Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar
Ikea stolar

Klubbat för:

1 700 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

IKEA, stolar, 2 st, "Fresta", Ikeas 1700-talsserie, gustaviansk stil, gråmålade, stoppade sitsar klädda i rutig textil, kannelerade ben, sitthöjd ca 47 cm

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål

Condition

Bruksslitage

Auktionsnummer:

892562

Date:

2021-03-21