Tillbaka till katalog

Bloch En besynnerlig dröm 1720 2 häften

Bloch En besynnerlig dröm 1720 2 häften
Bloch En besynnerlig dröm 1720 2 häften
Bloch En besynnerlig dröm 1720 2 häften
Bloch En besynnerlig dröm 1720 2 häften

Klubbat för:

1 200 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

(BLOCH, [BLOCK] MAGNUS GABRIEL VON). En besynnerlig dröm, förklarat i ett bref, til en afsomnad stor kung i Norden. Afsändt til des hufwud-qwarter, i begynnelsen på åhret 1718. Af en fiskare i Östgöta skären. Stockholm, tryckt åhr 1720.
4:o. Titelbladet med J. A. Almqvists svarta runda stämpel (även på omslaget) något fläckad. Enkelt brunt pappersomslag. Text något fläckad i marginaler, namnet Magnus Bloch handskrivet på sista bladet, under Måns Mårtenson.

"Rar" enl. Björck & Börjessons katalog 502.
"Mest bekant av hans dikter torde vara »En besynnerlig dröm», tillkommen i anledning av den erbjudna hovkanslerstiteln, från vilken B. avstod med en fin pik i dikten till konungen att i stället göra hans egendom till säteri och honom själv till friherre". (Svenskt biografiskt lexikon).

Tillsammans med:
BALZAC, J.-L. G. DE. - BLOCK, M. G. VON (övers.). Balzacs Tahl til margrefwinnan Rambouillet, om then heroiska ähra. Stockholm, 1720 1722
Liten 8:o. (6), 20 s. Marmorerat pappersomslag från 1900-talet. Något fläckad i slutet. Namnteckning på titelbladet.

2 häften.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Zustandsbeschreibung

Se text

Auktionsnummer:

892598

Datum:

2021-04-04