Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SABEL, för manskap vid kavalleriet, m/1867-1893, fäste i mässing, eneggad klinga med skålslipning, Längd ca 104, varav klingan 88,5 cm

Slitage, repor och märken. Fäste med bristningar samt skrift med tusch. Flertalet hack i klinga.

892689

2021-03-24