Sabel
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SABEL, Fonson & C. Fabricants Bruxelles, Belgien 1800-talets senare hälft, klingan med etsad dekor och ett A.
En blodsrand. Stålbalja, genombruten parerplåt i mässing, kavel i ben. Längd inkl balja 102 cm.
Bruksslitage, anlöpningar, märken och repor.
892691
2021-03-24