Tillbaka till katalog

Bellman Zions högtid 1787

Bellman Zions högtid 1787
Bellman Zions högtid 1787
Bellman Zions högtid 1787
Bellman Zions högtid 1787
Bellman Zions högtid 1787
Bellman Zions högtid 1787

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

Beskrivning

BELLMAN, CARL MICHAEL. Zions högtid. Första häftet (allt som utkom). Stockholm (Joh. Christoph. Holmberg) 1787.
8:o. (6), (3), 4-14, 17-53, (3, blanka sidor) s.
Samtida marmorerat pappersomslag, titel skriven på främre omslag, delvis nött. Text något småfläckad.
Originalupplaga.

Bladet med sidorna 15-16 som vanligt urtaget, då texten på detta och det intilliggande bladet genom ett misstag dubbelsattes på tryckeriet. Boken började tryckas redan 1786, men kom inte ut i handeln förrän i början av 1788, på grund av Stockholms konsistoriums tveksamhet. Bellman tvingades bl.a. att ändra namnet från Zions tempel, då denna titel liknade författarens Bacchi tempel för mycket.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

892983

Datum:

2021-04-04