Bellman Embarqueringen 1788
Klubbat för:
1 900 SEK
Estimate
1 800 SEK
Description
BELLMAN, CARL MICHAEL. Embarqueringen på Kongl. Skeppsholmen den 23 junii 1788. Poeme. Stockholm (And. Jac. Nordström) 1788.
Liten 4:o. (6, 2 blanka) s. Två träsnittsvinjetter. Samtida gråpappersomslag, titel (maskinskriven grå etikett) på främre omslaget, lätt nött, liten reva. Numrering i bläck på titelbladet som har lossnat i nedre del, några veck.
Originalupplaga.
I anledning av Gustav III:s avseglande till Finland och kriget mot Ryssland.
Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.
Condition
Se text
Auktionsnummer:
892991
Date:
2021-04-04