Tillbaka till katalog

Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815

Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815
Bellman Bacchi tempel 2 uppl. 1815

Klubbat för:

1 600 SEK

Estimate

2 000 SEK

Description

BACCHI TEMPEL I ANDRA UPPLAGAN. (BELLMAN, CARL MICHAEL). Bacchi tempel öpnadt vid en hieltes död. 2 uppl. Stockholm, Elméns och Granbergs tryckeri, 1815.
8:o. (8), 1-127 s. Graverat titelblad med vignett, 9 inklistrade graverade vignetter i texten J. F. Martin efter E. Martin (alla).
Sammanbunden med:
Musiken till Bacchi tempel. St. Petersburg - Åbo, 1815. Graverat titelblad, 21 sidor graverad musik.
Samtida hfrbd, något nött, guldornerad rygg, blåa stänkta snitt. Text och noter något småfläckad. Exlibris C. D. Hellström, Carl och Lillemor Montelius, Stellan Lindskog. Några anteckningar i blyerts på insidan av pärmen.

Andra upplagan av Bacchi tempel, den första publicerad 1783. Denna utgavs av sonen Adolf Bellman. Innehåller även den första publiceringen av Bellmans ej fullbordade levernesbeskrivning.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Condition

Se text

Auktionsnummer:

893099

Date:

2021-04-04