Matgrupp i viktoriansk stil

Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil
Matgrupp i viktoriansk stil

Klubbat för:

3 200 SEK

3 000 SEK

MATGRUPP, 7 dlr, omkring 1900-talets första hälft, viktoriansk stil, sannolikt England, mahogny samt rot, bestående av 1 matbord, utdragbara iläggskivor undertill, 6 stolar, med rikligt skuren dekor och genombruten ryggbricka, sitsar med grönfärgat konstläder, höjd på matbord ca 75, 1047x105, iläggsskivor á 57 cm, rygghöjd på stolarna 115, sitthöjd 45 cm

Bruksslitage, brännmärke på bordsskiva, fanérskador förekommer, stötmärken kring stommar förekommer

893171

2021-03-25