Tillbaka till katalog

Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.

Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.
Bellman Fredmans epistlar 4:e uppl 10 vol.

Klubbat för:

900 SEK

Utropspris

1 500 SEK

Beskrivning

BELLMAN. (10). Fredmans epistlar med musik. Stockholm, Abr. Hirsch, S. Rumstedt, 1831. [4:e upplagan].
8:o. Litograferad titel. Litograferad plansch (Ulla Winblad). Något lagerfläckad.
+
Musiken till Fredmans epistlar. Stockholm, Abr. Hirsch (1831).
8:o. Litograferad titel och musik s. 3-105. Något småfläckad.

Två samtida hfrbd, nötta, svagt guldornerade ryggar, blåa stänksnitt.
Ovanlig upplaga.

Tillsammans med:
Gellert: Fabler. Första delen (allt som utkom). Översättning av Bellman (1793, saknar 4 sidor graverad musik), Fredmans epistlar (1831, saknar titelblad med porträttet), Ett hittills okändt och otryckt skaldestycke af Carl Michael Bellman (1846), 36 hittills otryckta sånger af C. M. Bellman (1853), Bellmans poetiska arbeten till år 1772... (1872), Elisabeth Westmans visbok (Bellmanssällskapet 1927, upplaga tryckt i 300 exemplar, handkolorerad), (Bellmans-Galleri eller Personager ur Fredmans Epistlar och Sånger, Bokförlagsförlaget 1879), saknar titel och textsidor. 24 planscher i tontryck, Bellman: Månan (1958).

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

893305

Datum:

2021-04-04