Oskar Andersson teckning
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
800 SEK
OSKAR ANDERSSON, OA (1877-1906): "Härsken sill", tusch och kollage, monogramsignerad, ca 18x20 cm
PROVENIENS/LITTERATUR: Publicerad i Söndagsnisse nr. 35, sönd. 30/8 1903. samt Oscar Andersson, Minnesutställning 1944, nr 188 i katalogen, avbildad s. 32.
Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling
Oramad, i passepartout.
893467
2021-03-27