Oskar Andersson teckning

Oskar Andersson teckning
Oskar Andersson teckning

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

800 SEK

OSKAR ANDERSSON, OA (1877-1906): "Härsken sill", tusch och kollage, monogramsignerad, ca 18x20 cm

PROVENIENS/LITTERATUR: Publicerad i Söndagsnisse nr. 35, sönd. 30/8 1903. samt Oscar Andersson, Minnesutställning 1944, nr 188 i katalogen, avbildad s. 32.

Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling

Oramad, i passepartout.

893467

2021-03-27