Spegellampett, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETT, sengustaviansk, för två ljus, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning, krönt av bandrosett, ramen med dekor av kymation, ljusarmar i mässing, silverfolierade glas, 96 x 39 cm
Omarbetad, kompletterad, något maskstungen, ursprungligen med kvicksilverfolierat glas
893526
2021-04-18