Taburett, Lindome
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TABURETT, gustavianskt lindomearbete, signerad ASS SK, träskuren dekor, sarger med bladstav, benanfanger med linser, godronnerad överkragning, kannelerade ben, bemålad i pärlgrått, sitthöjd 44 cm
LITTERATUR: Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 251, jämför signatur
Smärre lagningae, äldre förstärkningar
893533
2021-04-18