Taburett, Lindome

Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome
Taburett, Lindome

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TABURETT, gustavianskt lindomearbete, signerad ASS SK, träskuren dekor, sarger med bladstav, benanfanger med linser, godronnerad överkragning, kannelerade ben, bemålad i pärlgrått, sitthöjd 44 cm

LITTERATUR: Birgitta Martinus: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 251, jämför signatur

Smärre lagningae, äldre förstärkningar

893533

2021-04-18