Kanna Indien
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANNA, Indien, 1800-tal, mässing, under vasen finns prins Oscar Bernadottes namnteckning, samt inventarienummer och nmanchiffer med hertigkrona, höjd ca 40,5 cm
Proveniens: Prins Oscar Bernadotte (1859-1953) Vasen är förvärvad på den resa prinsen företog med skeppet Vanadis 1883-1885, den kom senare att säljas på auktion i mitten av 1900-talet
Bruks och åldersrelaterat slitage
893555
2021-03-26