Sixten Lundbohm teckning
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIXTEN LUNDBOHM (1895-1982): Nakenstudie, blyerts, signerad och daterad Sixten Lundbohm 1920, ca 35x25 cm
HISTORIK: Lundbohm hade inlett sina utlandsstudier i Köpenhamn 1918 och reste hösten 1919 med Hugo Zuhr till Spanien där han stannade ett år. Han var därefter elev till André Lhote i Paris 1920-1922
Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling
Oramad, i passepartout, gulnad och fläckar
893605
2021-03-27