Sixten Lundbohm teckning

Sixten Lundbohm teckning
Sixten Lundbohm teckning
Sixten Lundbohm teckning
Sixten Lundbohm teckning

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SIXTEN LUNDBOHM (1895-1982): Nakenstudie, blyerts, signerad och daterad Sixten Lundbohm 1920, ca 35x25 cm

HISTORIK: Lundbohm hade inlett sina utlandsstudier i Köpenhamn 1918 och reste hösten 1919 med Hugo Zuhr till Spanien där han stannade ett år. Han var därefter elev till André Lhote i Paris 1920-1922

Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling

Oramad, i passepartout, gulnad och fläckar

893605

2021-03-27