Väggtelefon Stockholms Bell
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VÄGGTELEFON, 1880-tal, Stockholms Bell Telefon Aktiebolag, fanerad i mahogny, märkt med emaljerad plakett, fodralet med pressad märkning For export samt Blake Transmitter, ca 77x24 cm
Lapp invändigt berättar att detta exemplar togs i bruk 1895
893694
2021-04-11