Telegramhylla S/S St Erik
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RADIO- OCH TELEGRAMHYLLA, 1900-talets början, jugend, mahogny, med postfack uppmärkta med bokstäver för sortering, höjd ca 203, 86x26 cm
HISTORIK: Sannolikt från isbrytaren S/S Sankt Erik (1914-1977). Enl. uppgift inköpt av förre ägaren på 1990-talet, då detta var en del av flertalet möbler, varav en stol var brännmärkt Sankt Erik.
893729
2021-04-11