Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Klubbat för:
18 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF, Stockholms hallstämpel 178(?), träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning, krönt av bandrosett, dekor av kymation och pärlstav, gipsmedaljong med klassicerande kvinnoprofil, ramen med band- och pärlstav, nedre sargen med växtornamentik, silverfolierade glas, 187,5 x 73 cm
Ställvisa lagningar och torrsprickor, dekorelement saknas, ursprungligen med kvicksilverfolierat glas
893806
2021-04-18