Spegel, Carl Gustaf Fyrwald

Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald
Spegel, Carl Gustaf Fyrwald

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

20 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF, Stockholms hallstämpel 178(?), träskuren dekor, framtagen äldre förgyllning, krönt av bandrosett, dekor av kymation och pärlstav, gipsmedaljong med klassicerande kvinnoprofil, ramen med band- och pärlstav, nedre sargen med växtornamentik, silverfolierade glas, 187,5 x 73 cm

Ställvisa lagningar och torrsprickor, dekorelement saknas, ursprungligen med kvicksilverfolierat glas

893806

2021-04-18