Skålfat Kina

Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina
Skålfat Kina

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅLFAT 1 par, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, med Guangxu´s sex karaktärs märke, dekor i famille rosefärger, med motiv av femkloade drakar jagandes den flammande pärlan, diameter 8,5 cm.

Lättare slitage och tillverkningsdefekter.

894042

2021-03-28