Harald Sallberg
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HARALD SALLBERG (1895-1963): 2 st, "Petit Trianon, Versailles", kopparstick, signerad och daterad Harald Sallberg 1926, bildmått ca 8,2 x 11,6, bladmått 19x25 cm, samt "Meditation", etsning, signerad och daterad, Harald Sallberg -36, bildmått ca 19,7x15,5, bladmått 31x23 cm
LITTERATUR: Karl Hultén "Harald Sallberg" s. 160, resp. 180
Ingår i temaauktion: Lars Lundins samling
gulnad, oramade, i passepartout
894119
2021-03-27