Wilhelm von Gegerfeldt, Kustlandskap

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

WILHELM VON GEGERFELT (1844-1920): Kustlandskap, signerad och daterad W v Gegerfelt 74, olja på dubblerad duk, 30x46 cm

Wilhelm von Gegerfelt studerade åren 1861-63 vid Det Kongelige Danske Kunstakademis i Köpenhamn, mellan 1864-67 vid Konstakademien i Stockholm och 1867-72 i Düsseldorf. Därefter resta han till Paris där han arbetade sig till en helt ny teknik och blev jämte Alfred Wahlberg den förste svenske representanten för det moderna stämningslandskapet.

Den aktuella målningen är säkerligen utförd under en resa till Frankrikes nordkust 1874.

dubblerad, ytsmuts

894151

2021-04-18