Bestickservis silver
Klubbat för:
11 000 SEK
Arviointi
14 000 SEK
Kuvaus
BESTICK, 99 dlr, silver, modell Chippendale, svenska importstämplar samt delvis fullmaktstämplade K Andersson, Göteborg, 1930/40-tal, 12 matknivar med blad i rostfritt stål, längd 25,5 cm, 12 matgafflar, längd 21 cm, 12 matskedar, längd ca 22 cm, såsslev, längd 18 cm, 12 fruktknivar, längd 17 cm, 12 teskedar, längd 13,5 cm, 8 kaffeskedar, längd 11 cm, 12 smörgåsgafflar, längd 15 cm, 12 smörgåsknivar med blad i rostfritt stål, längd 18 cm, 6 smörknivar, längd 20 cm, total vikt ca 4250 g
Kuntoraportti
Bruksslitage, gravyr.
894240
Päivämäärä:
2021-04-04