Bestickservis silver

Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver
Bestickservis silver

Klubbat för:

11 000 SEK

Arviointi

14 000 SEK

Kuvaus

BESTICK, 99 dlr, silver, modell Chippendale, svenska importstämplar samt delvis fullmaktstämplade K Andersson, Göteborg, 1930/40-tal, 12 matknivar med blad i rostfritt stål, längd 25,5 cm, 12 matgafflar, längd 21 cm, 12 matskedar, längd ca 22 cm, såsslev, längd 18 cm, 12 fruktknivar, längd 17 cm, 12 teskedar, längd 13,5 cm, 8 kaffeskedar, längd 11 cm, 12 smörgåsgafflar, längd 15 cm, 12 smörgåsknivar med blad i rostfritt stål, längd 18 cm, 6 smörknivar, längd 20 cm, total vikt ca 4250 g

Kuntoraportti

Bruksslitage, gravyr.

894240

Päivämäärä:

2021-04-04