Tillbaka till katalog

Olof Bergklint 6 volymer och häften

Olof Bergklint 6 volymer och häften
Olof Bergklint 6 volymer och häften
Olof Bergklint 6 volymer och häften
Olof Bergklint 6 volymer och häften
Olof Bergklint 6 volymer och häften
Olof Bergklint 6 volymer och häften

Klubbat för:

3 800 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

OLOF BERGKLINT (1733-1805). (6). (BERGKLINT, OLOF). En förnögd swensk. Stockholm, L. L. Grefing, 1756.
4:o. (8) s. I modernt blått stänkmarmorerat pappband, svart ryggtitel. Något småfläckad.

+ BERGKLINT, OLOF. Tal om skalde-konsten, hållit för den i Upsala studerande Wästmanlands och Dala nationen, den 7:de maji år 1761, samt på dess begäran och omkostnad utgifvit. Uppsala, (1761).
8:o. 36 s. Marmorerat pappband från tidigt 1900-tal, något nött. Delvis småfläckad.

Författarens viktiga litterära och kritiska programförklaring.

(BERGKLINT, OLOF). Åminnelse-tal hålne i konung Adolph Friedrichs loge, den 27 februarii år 1764. Stockholm, tryckte hos Peter Hesselberg. 1764.
8:o. 56 s. Insatt i senare stänkmarmorerat pappomslag, något nött. Text något småfläckad. Etikett på insidan av pärmen.
Tal över A. G. Reuterholm, T. G. Bielke och O. von Dalin.

(BERGKLINT, OLOF). Skalde-bref til en ung herre vid des inträde i verlden. Stockholm, Kongl. tryckeriet, 1770.
8:o. 12 s. Oskuren i rött kammarmorerat pappersomslag, delvis nött, några smärre revor, bakre omslag delvis loss. Några småfläckar.
Med förord av C. G. Gjörwell. Dikterna skrevs till J. G. Oxenstierna som Bergklint var informator åt.

(BERGKLINT, OLOF). Välgörandet. Skalde-dikt. Belönt af sällskapet Utile Dulci. Stockholm, H. Fougt, 1774.
8:o. (6), 34 s. Några träsnittsvinjetter.
Modernt rött marmorerat pappband, röd titeletikett på ryggen (Beck & Son). Text något småfläckad.
Äreminne över Claes Grill, Ostindiska kompaniets f.d. direktör.

BERGKLINT, OLOF. Vittra arbeten. Stockholm, Hellsten, 1837. (Ingår i serien: Utmärkta och klassiska arbeten af svenska författare, 6.)
Liten 8:o. 306, [5] s.
Samtida brunt hfrbd med rikt guldornerad rygg, gröna stänksnitt, något nött. Något bruntonad.
1:a samlade utgåvan av Bergklints skrifter.

6 volymer och häften.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Kuntoraportti

Se text

Auktionsnummer:

894271

Päivämäärä:

2021-05-16