Rosenthal ´´Maria Björnbär´´ kaffe- och matservis

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROSENTHAL, "Maria Björnbär", ´ kaffe- och matservis ca 67 dlr, Tyskland, porslin, 1900-talets andra hälft, bestående av, 12 kaffekoppar med fat, 6 tekoppar med fat, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, peppar och salt ströare, 13 mattallrikar, 11 efterättsskålar, 13 sopptallrikar, 13 assietter, 1 såskopp, 2 uppläggningsskålar, 2 serveringsfat, 1 terrin, 1 vas, höjd ca 2-17 cm , längd ca 2,5 -31 cm

kaffekopp med nagg/spricka, micronagg kan förekomma

894378

2021-03-28