Bergstedt m.fl. 7 vol.

Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.
Bergstedt m.fl. 7 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BERGSTEDT M. FL. (7). BERGSTEDT, CARL FREDRIK. Metriska öfversättningar från sanscrit. I-VI. Uppsala, Wahlström & Låstbom, 1845.
8:o. (2), XV, (1), 127, (1) s. Oskuren med tryckta gula samt blå omslag. I modernt gult pappband, främre första och bakre sista omslaget uppfodrade med lagningar.
Marklin Catalogus disputationum 4-12. Utkom som avhandlingsserie och respondenterna var S. A. Hedlund, R. Carlén, J. Rosell, G. Ekman, J. L. Ekman, E. R. Henschen, J. A. Nordin, F. Wallin och N. C. E. Treffenberg. Innehåller "Sagan om Sunda och Upasunda. En episod ur Maha-Bharata", "Jadschnadattas död. En episod ur Ramajana", "Ganges´ nedstigande. En episod ur Ramajana", "Sagan om Kandu. Ue Brahma-Purana", "Draupadi´s bortröfvande. En episod ur Maha-Bharata", "Stycken ur Manu´s lagar" och "Fabler ur Hitopadesa" samt anmärkningar.

M.fl. omfattar:
Becker, C. von, Försök i skaldekonsten (1820), Blomquist, P., Fortsättning af reflexioner uti åtskilliga moraliska, politiska och oekonomiska allmänna ämnen... (Vänersborg 1838), Bierkén, C. G. af, Äreminne öfver riksföreståndaren Sten Sture den äldre (Göteborg, Norberg, 1804), Boman (övers.)- Hammarsköld (utg.), Arbeten och dagar. Sånger af Hesiodos (1813), (Bergmanson), Ungdoms-fantasier (Skara 1839), (Jacobsson, C. F.), Tider och minnen. En samling af romantiska berättelser och digter för olärda och natur-menniskor. B. (1830).

7 vol. och häften.

Se text.
Varierande skick, delvis nötta band och häften, några smärre skador, delvis fläckade. Exlibris och namnteckningar.

894411

2021-05-16