Tillbaka till katalog

Asteropherus 2 vol.

Asteropherus 2 vol.
Asteropherus 2 vol.
Asteropherus 2 vol.
Asteropherus 2 vol.
Asteropherus 2 vol.
Asteropherus 2 vol.

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

Beskrivning

(2). ASTEROPHERUS, MAGNUS OLAI. En lwstigh comodia vidh nampn Tisbe. Efter den enda kända handskriften utgifven af C. Eichhorn. Uppsala, P. Hanselli, 1863.
8:o. XV,(1 blank),70,(2 blanka) s. Häftad i vitt glättat tryckt originalomslag, något nött, några fläckar, några smärre revor och småförluster av omslag.

Klemming Sveriges dramatiska litteratur s. 12-13. Tryckt i 100 exemplar. Ett svenskt skoldrama från 1600-talets början som sattes upp ett antal gånger i sin samtid, varav första gången i Arboga. Författaren var därifrån och blev efter studier i utlandet rektor vid Arboga skola 1608 och kyrkoherde i Västra Färnebo från 1614. Detta är den första tryckta upplagan. Eichhorn köpte handskriften i ett Stockholmsantikvariat 1862 och den tillhör numera Kungliga biblioteket.

ASTEROPHERUS, MAGNUS OLAI. En lustig comedia vid namn Tisbe. Efter den enda kända handskriften utgifven af Ernst Meyer. Med förklaringar af Ad. Noreen. Stockholm, 1909.
4:o. XXIII,(1),151,(2) s. Halvpergamentband i original, något solkat, marmorerade pärmar, röda snitt (Hedberg).

Tryckt för Föreningen för bokhandtverk av bröderna Lagerström på handgjort papper från Lessebo.

2 vol.

Proveniens: Clas Ifvarsson (1941-2012), koncernchef och VD för Stockholm Stadshus AB. Tidigare VD för ett par bolag inom Stockholms stad och under en period aktiv inom kommunalpolitiken. Hans imponerande boksamling bestod till största delen av svensk vitterhet från 1600-1800-talet, men även av många andra viktiga verk med tonvikt på Sverige. Ifvarsson var mycket kulturhistoriskt intresserad och dessutom en engagerad och kunnig samlare, vilket syntes i hans omfattande bibliotek.

Konditionsrapport

Se text

Auktionsnummer:

894423

Datum:

2021-05-16