Bord, 16/1700-tal
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BORD, barock, 16/1700-tal, fristående, valnöt, skivor med holländskt utdrag, skiva med inläggningar av friser och fält, i mitten Kristusmonogrammet IHS (Iesus, Hominum Salvator) inom cirkel, svarvade balusterformade ben, fotstöd, brännmärkt JAT, höjd 74, ihopfällt 201 x 71, totallängd 383 cm
Bruksslitage, ställvisa torrsprickor, smärre kompletteringar
894463
2021-04-18